Watlow 11DJSGB108D Adjustable Spring Thermocouple, 108"
Model: 11DJSGB108D
Model: 11DJSGB108D
Capable of bending to any angle to fit a wide range of hole depths, this adjustable spring thermocouple eliminates the need to stock numerous styles. In addition, it has a length of 108" (274.32 cm), a type J calibration, and a standard male plug, quick disconnect termination.
Availability 2 to 3 Weeks
Quantity
Watlow 11DJSGB108D Offers
Features
  • Lead length of 108" (274.32 cm)
  • Stainless steel braid
  • J calibration
  • Grounded
  • Epoxy sealed cold ends
  • Adjustable depths
  • Flexible extensions
  • Washers, nozzles and clamp bands
  • Stainless steel sheaths
  • Locking bayonet caps in standard
  • 300 series stainless tubing
Construction and tolerances
Construction and tolerances
Applications
  • Food processing equipment
  • De-icing
  • Plating baths
  • Industrial processing
  • Medical equipment
  • Pipe tracing control
  • Industrial heat treating
  • Packaging equipment
  • Liquid temperature measurement
  • Refrigerator temperature control
  • Oven temperature control
Watlow 11DJSGB108D Specifications
Construction Style 716" I.D. single slot (standard cap) - 12" (30.48 cm) spring
Sheath Diameter: 316" (0.476 cm)
Length: 1" (25 mm)
Calibration Type J
Lead Protection: Fiberglass with stainless steel overbraid (24 gauge stranded)
Length: 108" (274.32 cm)
Junction Grounded, round tip
Termination/Options Standard male plug, quick disconnect
Click here for complete specifications on the Watlow 11DJSGB108D
What's included with the Watlow 11DJSGB108D
Ask a question about Watlow 11DJSGB108D Adjustable Spring Thermocouple, 108"
Customer Reviews for the Watlow 11DJSGB108D
Watlow 11DJSGB108D Offers
Features
  • Stainless steel braid
  • J calibration
  • Grounded
  • Epoxy sealed cold ends
  • Adjustable depths
  • Flexible extensions
  • Stainless steel sheaths
  • 300 series stainless tubing
Applications
  • Food processing equipment
  • De-icing
  • Plating baths
  • Industrial processing
  • Medical equipment
  • Pipe tracing control
  • Industrial heat treating
  • Packaging equipment
  • Oven temperature control
Length: 1" (25 mm)
Calibration Type J
Length: 108" (274.32 cm)
Junction Grounded, round tip