Veris FKIT-VMD1B-C24A Socket Relay, pre-assembled kit, 24 VAC coil
Model: FKIT-VMD1B-C24A
Model: FKIT-VMD1B-C24A
Discontinued!
This product has been discontinued and is no longer available. There are no replacement options.
We can help you find what you need:
Veris FKIT-VMD1B-C24A Offers
Features
  • 2-way mounting - side or DIN rail mounting system, retrofits existing panel mounting and 35 mm DIN rail
Veris FKIT-VMD1B-C24A Specifications
Application Building Automation Systems
Feature Level Deluxe Socket | Economy Relay
Finger Safe Terminals Yes
Hand-Off-Auto No
Model FKIT-VMD1B-C24A
Mounting DIN | Wall
Operating Temperature -40 to 131°F (-40 to 55°C)
Product Certification UL | CE | CSA
Product Type Socket relay
Range FKIT Series
Relay Coil Voltage 24 VAC
Relay Configuration Kit
Relay Construction Mechanical
Relay Contact Ratings 15 A at 120 VAC | 15 A at 28 VDC | 15 A at 277 VAC
Relay Hold-Down Clip Yes
Relay Poles/Throw SPDT
Warranty 5 years
Click here for complete specifications on the Veris FKIT-VMD1B-C24A
What's included with the Veris FKIT-VMD1B-C24A
Ask a question about Veris FKIT-VMD1B-C24A Socket Relay, pre-assembled kit, 24 VAC coil
Customer Reviews for the Veris FKIT-VMD1B-C24A
Veris FKIT-VMD1B-C24A Offers
Features
Finger Safe Terminals Yes
Hand-Off-Auto No
Model FKIT-VMD1B-C24A
Mounting DIN | Wall
Product Type Socket relay
Range FKIT Series
Relay Coil Voltage 24 VAC
Relay Configuration Kit
Relay Construction Mechanical
Relay Hold-Down Clip Yes
Relay Poles/Throw SPDT
Warranty 5 years