Universal Tool UT200H-90-CWE Cone Wheel Horizontal Grinder, 2.0 HP, extended length
Model: UT200H-90-CWE
Model: UT200H-90-CWE
Designed for continuous grinding, this horizontal grinder utilizes a 2.0 HP motor and a 26" (66 cm) overall length to provide extended reach without stalling under load. It operates at 9000 RPM using a governor to maintain consistent speed for material removal with 3" (7.6 cm) cone wheels. The assembly incorporates a steel motor and spindle housing with a 5/8"-11 spindle and a safety lock-off throttle.
Availability 2 to 3 Weeks
Quantity
Universal Tool UT200H-90-CWE Offers
Features
  • 2.0 HP motor prevents stall under load
  • Governor controlled to maintain speed for optimum material removal
  • Safety lock-off throttle
  • Double pre-loaded bearing spindle design adds reliability
  • Steel motor housing and spindle housing increase reliability
  • Time proven reliable design
  • 26" (66 cm) long overall for added reach
Applications
  • Heavy duty continuous grinding
Universal Tool UT200H-90-CWE Specifications
Motor 2.0 HP
Max Wheel Diameter 3" (7.6 cm) Cone
Speed 9000 RPM
Exhaust Side
Spindle Size 5/8 Inch-11
Weight 11.0 lbs (5 kg)
Length 26.0" (66 cm)
Recommended Pressure 90 psi (6.2 bar)
Air Inlet (NPT) 1/2" (12.7 mm)
Rec Hose (I.D.) 1/2" (12.7 mm)
Air Cons (CFM) 40
Average (CFM) 10
What's included with the Universal Tool UT200H-90-CWE
Customer Reviews for the Universal Tool UT200H-90-CWE
Features
  • Safety lock-off throttle
  • Time proven reliable design
Applications
Motor 2.0 HP
Speed 9000 RPM
Exhaust Side
Spindle Size 5/8 Inch-11
Weight 11.0 lbs (5 kg)
Length 26.0" (66 cm)
Air Inlet (NPT) 1/2" (12.7 mm)
Rec Hose (I.D.) 1/2" (12.7 mm)