Model: B1610/110VDC/10CPS/FL | UPC: 5060144889751
Trumeter B Series Non-Reset Totalizing Counter, 110 V DC, 10 CPS, 6 digits, 6" wire leads, screw panel
Availability 2 to 3 Weeks
Quantity
Trumeter B1610/110VDC/10CPS/FL Offers
Features
  • 6 Digits with Reset
  • 8 Digits Non-Reset
  • Reversed Colored Number Wheels
  • CE Certified
  • Low Cost
Trumeter B1610/110VDC/10CPS/FL Specifications
Count Life 200 million
Numbers 0.160" (4 mm) high
Housing Black plastic, 6-digits
Mounting Screw panel
Connections 0.060" pins with push-on connectors or screw terminals
Count Speed with DC 10 count/seconds
Impulse Ratio 60% on time, 40% off time
Operating Voltage 110 V DC
Operating Temp. 23 to 104°F (-5 to 40°C)
Shock Unit meets IEC 068-2-27 for Shock Stability
Vibration Unit meets IEC 068-2-6 for Vibration
Approvals CE approved
Option 6" (152.4 mm) wire leads
Maximum Count Time Continuous 50/50 or 60/40, on/off
Reset Non-reset
What's included with the Trumeter B1610/110VDC/10CPS/FL
Ask a question about Trumeter B Series Non-Reset Totalizing Counter, 110 V DC, 10 CPS, 6 digits, 6" wire leads, screw panel
Customer Reviews for the Trumeter B1610/110VDC/10CPS/FL
Features
  • 6 Digits with Reset
  • 8 Digits Non-Reset
  • CE Certified
  • Low Cost
Count Life 200 million
Numbers 0.160" (4 mm) high
Mounting Screw panel
Operating Voltage 110 V DC
Approvals CE approved
Reset Non-reset