Trumeter 2401-14MFYG 1-Wheel Mechanical Length Measuring Unit, Yards, Top-Going
Model: 2401-14MFYG | UPC: 5060144881250
Downloads: datasheet
More Trumeter Products
Ask an Expert
Availability 2 to 3 Weeks
Quantity
Traceable Calibration Certificate Icon
Traceable Calibration Certificate for your 2401-14MFYG 1-Wheel Mechanical Length Measuring Unit
Trumeter 2401-14MFYG Offers
Features
  • Quickly measures yards at speeds of up to 3,000 rpm
  • Large digit display makes it easy to track length values during operation
  • Accurately measures length by weighing down material being measured
  • Includes stay rod and counter mounting bracket for easy setup
Applications
  • Calendars
  • Tenters
  • Rolling
  • Ribbon winding
  • Textile machinery
Trumeter 2401-14MFYG Specifications
Display Six 0.25" (6.4 mm) digits
Measurement Unit Full yards
Measurement Unit Full yards
Speed of Travel 3,000 rpm mechanical (maximum)
Direction of Travel Top going
Direction of Travel Top going
Wheel Type One 12" (30.48 cm) rubber-covered plastic
Accuracy ±1%
Accuracy ±1%
Mounting Stay rod
Mounting Stay rod
Product Length 19.69" (500 mm), 0.28" (7 mm) shaft diameter
Product Width 9.81" (250 mm)
Product Width 9.81" (250 mm)
Product Height 3.94" (100 mm)
Product Height 3.94" (100 mm)
Product Weight 3.74 lbs (1.7 kg)
Click here for complete specifications on the Trumeter 2401-14MFYG
What's included with the Trumeter 2401-14MFYG
  • Measuring Counter with Stand
  • 17.99" (457 mm) Stay Rod
  • Counter Mounting Bracket
  • Wheel
Introducing the Trumeter 2401 Series Heavy-Duty Length Measuring Units
This series also features user-selectable measurements in imperial or metric depending on your needs. The display features 6 digits at a size of .25" making the measurements easy to read. These strong, heavy-duty counters are great for use on calendars, tenters, rolling, ribbon winding, textile machinery, and almost all other continuous manufacturing processes. The stayrod is 18" (460 mm) long and 14 mm in diameter.
Ask a question about Trumeter 2401-14MFYG 1-Wheel Mechanical Length Measuring Unit, Yards, Top-Going
Customer Reviews for the Trumeter 2401-14MFYG
Trumeter 2401-14MFYG Offers
Features
Applications
  • Calendars
  • Tenters
  • Rolling
  • Ribbon winding
  • Textile machinery
Accuracy ±1%
Accuracy ±1%
Product Width 9.81" (250 mm)
Product Width 9.81" (250 mm)
Product Height 3.94" (100 mm)
Product Height 3.94" (100 mm)
  • Measuring Counter with Stand
  • 17.99" (457 mm) Stay Rod
  • Counter Mounting Bracket
  • Wheel