Topdon T1200005 Charger, 120 A, 12 V
Model: T1200005 | UPC: 810139301530
Capable of providing up to 1700W of power, this 120A battery charger supports 12V lead-acid and LiFePO4 batteries with adjustable output from 1 to 16.8V. It uses 9-step charging cycle that incorporates desulfurization and maintenance functions to restore battery health and extend service life. Beyond standard charging, the unit acts as a constant power source for electronic load testing and automotive maintenance procedures.
Availability 2 to 3 Weeks
Quantity
Topdon T1200005 Offers
Features
  • Designed to accommodate both 12 V lead-acid and 12 V lithium iron phosphate batteries, it effortlessly adjusts to diverse power requirements
  • Also suitable for electronic load testing in laboratories
Topdon T1200005 Specifications
Input Voltage 90 to 240 V AC
Output Voltage 1 to 16.8 V 5 to 120 A (adjustable), up to 1700 W
Charging Modes Supply, Lead-Acid, LiFePO4, Custom, NORM, AGM
Input AWG18#, 2 m
Working Temperature 14 to 104°F (-10 to 40°C)
Storage Temperature -4 to 167°F (-20 to 75°C)
What's included with the Topdon T1200005
Ask a question about Topdon T1200005 Charger, 120 A, 12 V
Customer Reviews for the Topdon T1200005
Topdon T1200005 Offers
Features
Topdon T1200005 Specifications
Input Voltage 90 to 240 V AC
Input AWG18#, 2 m