Model: PT45P1A4P19-D-T
SPECIAL!
REOTEMP PT45 Industrial Process Gauge, 4.5" dial, 0 to 160 psi-
Image is for reference only, refer to product info for complete details.
Downloads: datasheet
Model: PT45P1A4P19-D-T
Resists corrosive atmospheres, media, pulsation, and vibration, this industrial process gauge has a solid front and blowout back for user safety. In addition, it features a dial size of 4.5" (114.3 mm) and a pressure range of 0 to 160 psi.
Availability 38 in Stock
Quantity
REOTEMP PT45P1A4P19-D-T Offers
Features
  • Safety pattern design
  • All stainless steel internal parts
  • Internal overload and underload stops
  • Field fillable case
  • Micro-Adjustable Pointer with Floating Zero
  • ASME B40.100 design
  • NACE MR-0175 and MR-0103 compliant
REOTEMP PT45P1A4P19-D-T Specifications
Pressure Gauge 0 to 160 psi
Accuracy ±0.5%, grade 2A (10 to 20k psi = 1% upscale, 2% downscale)
Temperature Range Limit Ambient: -40 to 150°F (-40 to 65.6°C)
Process: -40 to 250°F (-40 to 121.1°C)
Mount Type Bottom
Connection ¼" NPT
Case Type Fiberglass reinforced thermoplastic
Tube and Socket 316SS
Dial Size 4.5" (114.3 mm)
Weight 2 lbs
Click here for complete specifications on the REOTEMP PT45P1A4P19-D-T
What's included with the REOTEMP PT45P1A4P19-D-T
Ask a question about REOTEMP PT45 Industrial Process Gauge, 4.5" dial, 0 to 160 psi
Customer Reviews for the REOTEMP PT45P1A4P19-D-T
REOTEMP PT45P1A4P19-D-T Offers
Features
  • Safety pattern design
  • Field fillable case
  • ASME B40.100 design
Pressure Gauge 0 to 160 psi
Mount Type Bottom
Connection ¼" NPT
Tube and Socket 316SS
Dial Size 4.5" (114.3 mm)
Weight 2 lbs