Meriam M400-DN2000-02 Pressure Calibrator/Data Logger, 0 to 2000 H2O
Model: M400-DN2000-02
Model: M400-DN2000-02
Measures differential pressure from 0 to 2000 H2O with a single non-isolated sensor and provides convenient electrical signal measurement and (±50V or ±100mA) and sourcing of precise VDC or mA DC values. Log data to dedicated 4GB SD card and retrieve via USB port.
Availability 2 to 3 Weeks
Quantity
Traceable Calibration Certificate Icon
Traceable Calibration Certificate for your M400-DN2000-02 Pressure Calibrator/Data Logger
Meriam M400-DN2000-02 Offers
Features
  • Includes one pressure sensor and one mA/V instrument
  • 32 user-selectable pressure units
  • Also provides electrical signal measurement and sourcing
  • Measure ±50V or ±100mA, source 24VDC, sink V, or source VDC or mA DC
  • Data logging is standard on all models
  • Pressure, VDC and mADC values are saved to an SD card at user-selected intervals
  • SD card supports 100 data files
Pressure Measurement
  • Accuracy: ±0.025% rdg. from 10 to 100% f.s.; ±0.002% f.s. < 10% f.s
Voltage & Current Measurements
  • DC Voltage Range: ±50 VDC measure, 0-24 VDC source
  • DC Current Range: ±100 mA DC measure, 0-24 mA DC source 0-24 mA sink at 3-50 VDC external power Accuracy: ± (0.015% rdg. +0.002 units)
  • Resolution: 0.001V, 0.001mA or 0.0001V, 0.0001mA (user selectable, measure mode)
  • Loop Power: 250Ω HART resistor included, 24VDC at 4mA, 18.5VDC at 20mA
General Specifications
  • Connections: Pressure: 1/8" NPT female; Electrical: Standard banana jacks on 3/4" centers
  • Display: 128 x 128 pixel (2" x 2" viewable) monochrome display w/ backlight
  • Power Supply: 4 AA alkaline batteries Battery Life: 30+ hours of continuous operation
  • Dimensions: 8.5 x 3.75 x 2.25"
  • Weight: 1.5 to 1.8 lb.
What's included with the Meriam M400-DN2000-02
Ask a question about Meriam M400-DN2000-02 Pressure Calibrator/Data Logger, 0 to 2000 H2O
Customer Reviews for the Meriam M400-DN2000-02
Meriam M400-DN2000-02 Offers
Features
Pressure Measurement
Voltage & Current Measurements
General Specifications