Model: M2000-DI0300 | Order No: ZM2000-DI0300
Meriam M2000-DI0300 Industrial Smart Manometer, -14.5 to 300 psi, isolated
The manometer is a portable pressure instrument with flexible features to meet many of your every day pressure measurement needs. It features an easy and intuitive user interface with convenient pressure connections, along with a differential isolated pressure range of -14.5 to 300 psi.
Availability 5 to 6 Weeks
Quantity
Traceable Calibration Certificate Icon
Traceable Calibration Certificate for your Meriam M2000-DI0300 Industrial Smart Manometer
Meriam M2000-DI0300 Offers
Features
  • Damping to stabilize fluctuating pressure signals
  • 6-digit display resolution
  • MeriSuite CG software lite installed
  • One fixed sensor
  • Backlight with four levels: Off, Low, Medium, High
  • Leak test function
  • Battery life display (0 to 100%)
  • USB connection
  • Protective red boot
  • Differential pressure sensor
  • Min/Max pressure capture and hold function
Applications
  • Pressure transmitter calibration
  • Leak testing for low pressure gas systems
  • Pressure drop monitoring across filters
  • Monitoring vacuum on condensers and pumps
  • CPAP and BIPAP testing
Meriam M2000-DI0300 Specifications
Pressure Accuracy ±0.020% full scale + 0.005% of reading
Media-Isolated Gas and liquid media compatible with 316SS
-14.5 to 300 psi differential
Display Resolution Up to 6 digits depending on pressure unit selected
Temperature Specifications Storage: -4 to 158°F (-20 to 70°C)
Operating: 14 to 122°F (-10 to 50°C)
Dimensions 9.8 x 5.2 x 2.3" (248.9 x 132.1 x 58.4 mm) with boot
Connections ⅛" female NPT 316SS USB
Meriam tethered sensor (MTS) port
USB
Power 4 x AA batteries
Click here for complete specifications on the Meriam M2000-DI0300
What's included with the Meriam M2000-DI0300
  • Manometer
  • Calibration Certificate
  • meriSuite CG
Ask a question about Meriam M2000-DI0300 Industrial Smart Manometer, -14.5 to 300 psi, isolated
Customer Reviews for the Meriam M2000-DI0300
Meriam M2000-DI0300 Offers
Features
  • 6-digit display resolution
  • One fixed sensor
  • Leak test function
  • USB connection
  • Protective red boot
  • Differential pressure sensor
Applications
  • CPAP and BIPAP testing
-14.5 to 300 psi differential
USB
Power 4 x AA batteries
  • Manometer
  • Calibration Certificate
  • meriSuite CG