Model: M1000-DN0030 | Order No: ZM1000-DN0030
Meriam M1000 Digital Calibrator, -14.5 to 30 psi (831.2 inH2O)
A single function, portable pressure instrument that features an easy and intuitive user interface with convenient pressure connections. Offers a pressure range of -14.5 to 30 psi (831.2 inH2O) and delivers a ±[(0.02% of FS) + (0.005% of Reading)] accuracy.
Availability 5 to 6 Weeks
Quantity
Traceable Calibration Certificate Icon
Traceable Calibration Certificate for your M1000-DN0030 M1000 Digital Calibrator
Meriam M1000-DN0030 Offers
Features
  • Compact and easy to use
  • Damping, Min/Max, averaging
  • Damping to stabilize fluctuating pressure signals
  • Zero key and user adjustments for manual calibration
  • Protective red boot
  • Differential pressure sensor
  • Measuring units: psi and inH2O
Applications
  • Pressure transmitter calibration
  • Leak testing for low pressure gas systems
  • Pressure drop monitoring across filters
  • Monitoring vacuum on condensers and pumps
Meriam M1000-DN0030 Specifications
Pressure Range -14.5 to 30 psi (831.2 inH2O)
Accuracy ±0.25% FS
Media Clean, dry, non-corrosive gas
Pressure Type Differential
Pressure Limit 2x range when pressurized on high side only
150 psi (10.5 kg/cm2) static when applied to both sides of sensor simultaneously
Measurement Units psi and inH2O
Display Resolution 6 digits
Connections 1/8" Female NPT 316SS
Operating Temperature 14 to 122°F (-10 to 50°C)
Storage Temperature -4 to 158°F (-20 to 70°C)
Relative Humidity 95% non-condensing
Protection IP52
Power 4 x AA batteries
Dimensions 9.8 x 5.2 x 2.3" (248.9 x 132.1 x 58.4 mm)
Weight 2.2 lbs (1000 g)
Enclosure Polycarbonate/ABS alloy
Click here for complete specifications on the Meriam M1000-DN0030
What's included with the Meriam M1000-DN0030
  • Digital Calibrator
  • Calibration Certificate
Ask a question about Meriam M1000 Digital Calibrator, -14.5 to 30 psi (831.2 inH2O)
Customer Reviews for the Meriam M1000-DN0030
Meriam M1000-DN0030 Offers
Features
  • Compact and easy to use
  • Damping, Min/Max, averaging
  • Protective red boot
  • Differential pressure sensor
Applications
Accuracy ±0.25% FS
Pressure Type Differential
Display Resolution 6 digits
Protection IP52
Power 4 x AA batteries
Weight 2.2 lbs (1000 g)
  • Digital Calibrator
  • Calibration Certificate