Model: 2300R | Order No: KEW2300R
Kyoritsu 2300R True RMS AC/DC Fork Current Tester, 100A
Availability 3 to 4 Weeks
Quantity
Traceable Calibration Certificate Icon
Traceable Calibration Certificate for your KEW2300R True RMS AC/DC Fork Current Tester
Kyoritsu 2300R Offers
Features
  • True RMS reading is an essential feature for accurate measurement
  • Set the DC current range to zero in one touch with the zero adjust function
  • Auto power off
  • Data hold (AC A/DC A only)
  • Designed to international safety standard IEC61010-1 CAT.3 300V
Kyoritsu 2300R Specifications
AC A
Range 0 to 100.0A
Accuracy ±2.0%rdg ±5dgt at 50/60Hz
DC A
Range 0 to 100.0A
Accuracy ±2.0%rdg ±5dgt
General Specifications
Non Contact Voltage Detect AC voltage without contacting with socket wire
During voltage detection, Hi flashes and a buzzer sounds intermittently
Crest Factor 2.5
Conductor Size Max Ω10mm
Maximum Digit 1,049
Safety Standard IEC 61010-1 CAT.3 300V; Pollution Degree 2
Power Source 2 x "AAA" R03 Batteries
Dimensions 161.3 x 40.2 x 30.3mm
Weight With Batteries: 110g
Click here for complete specifications on the Kyoritsu 2300R
What's included with the Kyoritsu 2300R
  • Fork Current Tester
  • 2 x "AAA" R03 Batteries
  • Carrying Case
  • Instruction Manual
Ask a question about Kyoritsu 2300R True RMS AC/DC Fork Current Tester, 100A
Customer Reviews for the Kyoritsu 2300R
Kyoritsu 2300R Offers
Features
  • Auto power off
  • Data hold (AC A/DC A only)
Kyoritsu 2300R Specifications
AC A
Range 0 to 100.0A
DC A
Range 0 to 100.0A
Accuracy ±2.0%rdg ±5dgt
General Specifications
Crest Factor 2.5
Conductor Size Max Ω10mm
Maximum Digit 1,049
Weight With Batteries: 110g
  • Fork Current Tester
  • 2 x "AAA" R03 Batteries
  • Carrying Case
  • Instruction Manual