FLOMEC OMA-080-F-P Oval Gear Flowmeter with aluminum body and 150 ANSI flange, 3", liters
Model: OMA-080-F-P | Order No: OM080A001-242
Rugged and reliable solution designed for precision liquid measurement in diverse applications, this 3" oval gear meter is ideal for large flow ranges and has an impressive ±0.5% reading precision. In addition, it is engineered with an aluminum body and a 150 ANSI flange, ensuring accurate measurement with reliable performance in various industrial environments. The meter also features display calibration in liters for straightforward and precise readouts.
Availability 2 to 3 Weeks
Quantity
FLOMEC OMA-080-F-P Offers
Features
  • Accuracy of ± 0.5% of reading
  • Repeatability typically ± 0.03% of reading
  • Flows from 35 L/min. to 1500L/min
  • Sizes 3" to 4" (80mm-100mm) Pipe Sizes
  • High accuracy and repeatability, direct volumetric reading
  • No requirement for flow conditioning (straight pipe runs)
  • Only two moving parts means less maintenance and better reliability
  • Factory calibrated
Applications
  • Bulk transfer of diesel fuel
  • Lubricating oils and greases
  • Edible oils
FLOMEC OMA-080-F-P Specifications
Technology Oval gear meter
Flow Range 10 to 200 GPM (35 to 750 L/min)
Nominal Size 3” (80 mm)
Accuracy ±0.5%
Body Material Aluminum
Maximum Pressure 12 bar (175 psi)
Rotor Material / Bearing Type PPS / No bearing
O-ring Material FKM (Viton™)
5°F (-15°C) minimum
Maximum Temperature Limit 250°F (120°C) maximum
Process Connections ANSI-150 RF flanged
Cable Entries 1/2" (1.27 cm) NPT
Display Calibration Displays in litres
Recommended Filtration 40 Mesh (400 μm)
Operating Temperature Range -40 to 300˚F (-40 to 150°C)
Click here for complete specifications on the FLOMEC OMA-080-F-P
What's included with the FLOMEC OMA-080-F-P
Click on a category to view a selection of compatible accessories with the FLOMEC OMA-080-F-P Oval Gear Flowmeter with aluminum body and 150 ANSI flange, 3", liters.
FLOMEC 15248001 Kit, 3" OM080 Gear set with PPS gears and viton seal 15248001
The OM080 PPS Gear Set contains 2 x PPS rotors and a viton seal to suit the OM Series 23" flow meters. FLOMEC® Genuine Parts & Accessories are backed by a 1-year limited manufacturer's warranty.
FLOMEC 15248021 Kit, 3" OM080 Mechanical Gear set with PPS gears and viton seal 15248021
The OM080 Mechanical PPS Gear Set contains 2 x PPS rotors and a viton seal to suit the OM Series 3" flow meters. FLOMEC® Genuine Parts & Accessories are backed by a 1-year limited manufacturer's warranty.
Ask a question about FLOMEC OMA-080-F-P Oval Gear Flowmeter with aluminum body and 150 ANSI flange, 3", liters
Customer Reviews for the FLOMEC OMA-080-F-P
FLOMEC OMA-080-F-P Offers
Features
  • Factory calibrated
Applications
  • Bulk transfer of diesel fuel
  • Lubricating oils and greases
  • Edible oils
Technology Oval gear meter
Nominal Size 3” (80 mm)
Accuracy ±0.5%
Body Material Aluminum
O-ring Material FKM (Viton™)
5°F (-15°C) minimum