Dwyer DA-7035-153-10N Bourdon Tube Temperature Switch (100 to 300°F/40 to 150°C)
Model: DA-7035-153-10N
Model: DA-7035-153-10N
Availability 7 to 8 Weeks
Quantity
Dwyer DA-7035-153-10N Offers
Visible, calibrated dial and external adjustments make changing set points simple and fast.
Specifications
Specifications
  • Service: Compatible liquids or gases
  • Wetted Materials: Bulb and connection: 304 SS
  • Temperature Limit: Process: see Catalog page
  • Ambient: 180°F (82°C)
  • Ambient: 180°F (82°C)
  • Pressure Limit: 300 psi (20.6 bar)
  • Enclosure Rating: General purpose. Optional weatherproof and explosion-proof
  • Repeatability: ±1% of full scale
  • Switch Type: SPDT snap switch. Optional DPDT snap and a variety of mercury switches
  • Electrical Rating: 10A @ 120/240/480 VAC
  • Electrical Connections: Screw terminal
  • Conduit Connection: 7/8" (22.23 mm) hole for 1/2" (12.7 mm) conduit hub
  • Process Connection: 3/4" male NPT. Other sizes available
  • Mounting Orientation: Vertical and level
  • Set Point Adjustment: External knobs for set point and reset point
  • Weight: 5 lb (2.3 kg)
  • Weight: 5 lb (2.3 kg)
What's included with the Dwyer DA-7035-153-10N
Customer Reviews for the Dwyer DA-7035-153-10N
Dwyer DA-7035-153-10N Offers
  • Ambient: 180°F (82°C)
  • Ambient: 180°F (82°C)