Model: DXPT-F3000-24PKG-US
Dranetz DranXperT Portable Power Logger and Power Quality Detector Kit with 3000 A Flex CT's, 24"
Model: DXPT-F3000-24PKG-US
Portable and accurate, this power logger measures all of the power parameters expected, such as W, VA, VAR, PF, demand, and energy. Additionally, this logger measures the direction of power flow in DER/alternative energy applications and comes equipped with 3000 A Flex CT's.
Discontinued!
This product has been discontinued and is no longer available.
There is no direct replacement, however we recommend the:
Dranetz HDPQ Visa Plus Series Power Quality Analyzers-
Model: HDPQ Visa Plus Series | Order No: HDPQ Visa Series
True hand-held portable instrument with a built-in 7" tablet-like touch LCD display. The HDPQ Visa SP has the same measurement and communications capabilities, but is housed in an IP65 enclosure without an LCD display, and can also be powered by the circuit being measured. The IP65 enclosure greatly expands the applications into outdoor and harsh environments, along with other applications where an LCD display is undesirable.
Not what you're looking for? Let’s do a search and help you find what you need.
Dranetz DXPT-F3000-24PKG-US Offers
Features
  • Power/energy logger and PQ disturbance/event detector
  • Three voltage channels - direct measurements up to 600 Vrms, CAT III
  • Four current channels - industry standard 0.333 Vrms current inputs
  • Measures: V, I, W (P), VA (S), VAR (Q), PF, Demand, Energy and much more
  • Web browser interface for real time meters, setup and data transfer
  • Free, unlicensed Dran-View XP software for analysis and reporting
  • 7 hour battery runtime - best in class
  • Automatic wiring verification - LED's indicate wiring errors
  • Ethernet, USB communications
  • Modbus, Bacnet
  • UL and CE compliant
Applications
  • Utility
  • Commercial
  • Industrial
  • Manufacturing
  • Electrical contractors
  • Property management and real estate
  • Petrochemical and chemical
  • Hospital and healthcare
  • Oil exploration
Dranetz DXPT-F3000-24PKG-US Specifications
Voltage Range: 90 to 600 Vrms CAT III
Current Input: 0.333 Vrms full scale, Connections: BNC
Accuracy: ±0.1% + probe
Frequency Range: 50 Hz = 45 to 55 Hz, 60 Hz = 55 to 65 Hz
Accuracy: 50/60 Hz: ±0.001 Hz
Power Quality Sag/dip, swell trigger threshold resolution: 1 cycle
Vthd: ±5% for V ≥ 10% Vnom
Ithd: ±5% for I ≥ 10% Inom + probe error
Power Line power supply
Range: 90 to 264 V AC, 47 to 63 Hz, Consumption: 15 W maximum
Line cords/plugs: Localized
Internal battery
Rechargeable lithium Ion battery pack (UL recognized)
Run time: 7 hours (typical), Charge time: 15 hours (typical)
Communication Ethernet: 10
USB: 2.0
Protocols: Modbus, Bacnet
Operating Temperature 32 to 113°F (0 to 45°C)
Storage Temperature 5 to 131°F (-15 to 55°C)
Humidity 5 to 95% non-condensing
Ingress Protection IP50 (vertical position)
Dimensions 3.5 x 2.2 x 7.4" (6.4 x 8.9 x 18.8 cm)
Weight 1.4 lbs (0.64 kg)
Click here for complete specifications on the Dranetz DXPT-F3000-24PKG-US
What's included with the Dranetz DXPT-F3000-24PKG-US
  • Logger/Detector
  • 3 x 300 to 3000 A Flex CT's
  • Voltage Cables/Clips
  • Line Cord
  • Carrying Case
  • Dran-View XP Software
Click on a category to view a selection of compatible accessories with the Dranetz DranXperT Portable Power Logger and Power Quality Detector Kit with 3000 A Flex CT's, 24".
Dranetz CT-H-5A Hinged Split-Core Current Transformer for the DranXperT, 5 A, 0.4" CT-H-5A
A hinged split-core current transformer with a current range of 5 A, and a window size of 0.4". For use with the DranXperT Portable Power Logger and Power Quality Detector.