Model: AHNC-600P | UPC: 800837025661
Baker AHNC Series Liquid Filled Pressure Gauge, 0 to 600 psi/0 to 4200 kPa, 2.5" dial, ¼" NPT back, SS housing-
Image is for reference only, refer to product info for complete details.
Downloads: datasheet
This pressure gauge has a stamped aluminum 2.5" diameter dial and polished stainless steel case. Its glycerine fill provides a dampening effect which minimizes pulsations.
Availability 6 in Stock
Quantity
Traceable Calibration Certificate Icon
Traceable Calibration Certificate for your AHNC-600P Series Liquid Filled Pressure Gauge
Baker AHNC-600P Offers
Features
  • Dual English/metric scales (psi/kPa)
  • Polished stainless steel case
  • Glass lens, pressed bezel
  • Bronze tube and brass socket with brass movement
Applications
  • Process Monitoring
  • Production Line Testing
  • Laboratories
  • Adverse Environments
Baker AHNC-600P Specifications
Dial Diameter 2½"
Pressure Range 0-600 psi/0-4200 kPa
Accuracy ±1.6 % accuracy
Connection 1/4" NPT Back Mount
Dial Type Analogue
Figure Intervals 100 psi
Minor Divisions 10 psi
Click here for complete specifications on the Baker AHNC-600P
What's included with the Baker AHNC-600P
Ask a question about Baker AHNC Series Liquid Filled Pressure Gauge, 0 to 600 psi/0 to 4200 kPa, 2.5" dial, ¼" NPT back, SS housing
Customer Reviews for the Baker AHNC-600P
Baker AHNC-600P Offers
Features
  • Glass lens, pressed bezel
Applications
  • Process Monitoring
  • Production Line Testing
  • Laboratories
  • Adverse Environments
Baker AHNC-600P Specifications
Dial Diameter 2½"
Accuracy ±1.6 % accuracy
Connection 1/4" NPT Back Mount
Dial Type Analogue
Figure Intervals 100 psi
Minor Divisions 10 psi