Model: ITS600 | Order No: AUL-ITS600
Autel ITS600 TPMS Service and Diagnostic Tablet, handheld
Availability 2 to 3 Weeks
Quantity
Autel ITS600 Offers
MaxiTPMS Handheld Service and Diagnostic Tablet.
Features
Autel ITS600 Specifications
Operating System Android™ 9.0
Processor Quad-core processor (1.5 GHz)
Memory 2 GB RAM DDR4 and 64 GB ROM
Display 5.5-inch (14 cm) LCD capacitive touchscreen with 1280×720 resolution
Connectivity Wi-Fi, USB 2.0, Type C, Bluetooth®
Camera 16 megapixel
Sensors Light sensor for brightness auto adjust
Audio Output Beep
Power and Battery 3.8 V/5000 mAh lithium-polymer battery/Charges via 5 V AC/DC power supply
Battery Charging Input 5 V/2 A
Power Consumption 600 mA (LCD on with default brightness, Wi-Fi on) at 3.8 V
Operating Temperature 14 to 113°F (-10 to 45°C)
Storage Temperature -4 to 140°F (-20 to 60°C)
Dimensions 183.0 mm (7.2") x 89.0 mm (3.5") x 22.0 mm (0.87")
What's included with the Autel ITS600
Ask a question about Autel ITS600 TPMS Service and Diagnostic Tablet, handheld
Customer Reviews for the Autel ITS600
Autel ITS600 Offers
Features
Autel ITS600 Specifications
Operating System Android™ 9.0
Camera 16 megapixel
Audio Output Beep
Battery Charging Input 5 V/2 A