Model: ADT680P-20-GP500-PSI-N2
Additel 680P Series Pressure Gauge, 0 to 500 psi, 0.2% FS, Ø3.62" dial, 1/2" NPT M, 304 SS
Model: ADT680P-20-GP500-PSI-N2
Designed for panel mount applications, this durable IP67-rated pressure gauge measures 0 to 500 psi (0 to 35 bar) with 0.2% FS accuracy, and offers a 1/2 NPT male connection. Moreover, it features Bluetooth connectivity for efficient data management and communication.
Availability 2 to 3 Weeks
Quantity
Additel ADT680P-20-GP500-PSI-N2 Offers
Easy to Maintain
Additel ADT680P-20-GP500-PSI-N2 Specifications
Pressure Range 500 psi (35 bar)
Accuracy (FS) 0.2% of full span
Accuracy (RD) 0.1% of reading
Burst Rating 3x
Media G, L (Gas, Liquid)
Measurement Type Range by psi
Port Type 1/2 NPT male
4~5 digit display can be switched, numeral display height: 0.62" (16 mm)
Compliance Protection level: IP67
Vibration: 5 g (20 to 2000 Hz)
Environmental Conditions Compensated temperature: 14 to 122°F (-10 to 50°C)
Operating temperature: -4 to 122°F (-20 to 50°C)
Storage temperature: -40 to 167°F (-40 to 75°C)
Humidity: 5 to 95%, non-condensing
Wetted parts material: 316L SS
Dimensions: 3.62 x 4.52" (92 x 115 mm). Flange: 5.43" (138 mm)
Weight: 1.32 lbs (0.6 kg)
Click here for complete specifications on the Additel ADT680P-20-GP500-PSI-N2
What's included with the Additel ADT680P-20-GP500-PSI-N2
  • One-Year Warranty
Ask a question about Additel 680P Series Pressure Gauge, 0 to 500 psi, 0.2% FS, Ø3.62" dial, 1/2" NPT M, 304 SS
Customer Reviews for the Additel ADT680P-20-GP500-PSI-N2
Easy to Maintain
Accuracy (RD) 0.1% of reading
Burst Rating 3x
Media G, L (Gas, Liquid)
Measurement Type Range by psi
Port Type 1/2 NPT male
Vibration: 5 g (20 to 2000 Hz)
Wetted parts material: 316L SS
Weight: 1.32 lbs (0.6 kg)
  • One-Year Warranty