Model: ADT161-10-GP40K-PSI-AM
Additel 161 Series Digital Pressure Module, 0 to 40,000 psi, 0.1% FS, 1/4" HP M
Model: ADT161-10-GP40K-PSI-AM
Designed for performance and efficiency, this digital module measures gauge pressure from 0 to 40,000 psi (0 to 2800 bar), offers 0.1% accuracy, and features a 1/4 HP male connection. Moreover, its advanced microprocessor technology and a state-of-the-art silicon pressure sensor deliver reliable and precise readings across a wide measuring range.
Availability 2 to 3 Weeks
Quantity
Additel ADT161-10-GP40K-PSI-AM Offers
Features
  • Fully temperature compensated accuracy
  • ISO 17025-accredited calibration with data included
Applications
  • Pressure measurement in calibration systems
  • Verification of pressure instruments in field or lab
  • Process pressure monitoring in industrial environments
Additel ADT161-10-GP40K-PSI-AM Specifications
Pressure Range 40,000 psi (2800 bar)
Accuracy 0.1% of full span
Media G, L (Gas, Liquid)
Burst Rating 1.35x
Measurement Type Range by psi
Port Type Autoclave M-250-C male
Environmental Conditions Operating temperature: 14 to 122°F (-10 to 50°C)
Storage temperature: -22 to 158°F (-30 to 70°C)
Relative humidity: 95% RH
Pressure Connections 1/4 NPT, 1/2 NPT, 1/4 BSP, 1/2 BPS, M20 x1.5
For external use only
Enclosure SS enclosure
For external use only
Dimensions 1.3 x 4.84" (33 x 123 mm)
Weight 0.99 lbs (0.4 kg)
Click here for complete specifications on the Additel ADT161-10-GP40K-PSI-AM
What's included with the Additel ADT161-10-GP40K-PSI-AM
  • Digital Pressure Module
  • One-Year Warranty
Ask a question about Additel 161 Series Digital Pressure Module, 0 to 40,000 psi, 0.1% FS, 1/4" HP M
Customer Reviews for the Additel ADT161-10-GP40K-PSI-AM
Features
Applications
Accuracy 0.1% of full span
Media G, L (Gas, Liquid)
Burst Rating 1.35x
Measurement Type Range by psi
Relative humidity: 95% RH
Enclosure SS enclosure
Weight 0.99 lbs (0.4 kg)
  • Digital Pressure Module
  • One-Year Warranty