Accuenergy RCT16-1000 Flexible Rogowski Current Transformer, 5:1200A, 16"
Model: RCT 16-1000 | Order No: RCT16-1000
Availability 4 to 5 Weeks
Quantity
Accuenergy RCT 16-1000 Offers
Features
  • Measure current from 5A to 50,000A on each standard coil
  • 0.5% accuracy across the entire range of measurements
  • Wide frequency response range means excellent choice for harmonics and power quality analysis
  • Four standard lengths of coil, 16", 24", 36" and 47"
  • No external integrator nor power supply needed when used with Acuvim II Series meters
  • UL recognized
Accuenergy RCT 16-1000 Specifications
Current Input Ranges 5A to 1200A
12.5A to 3000A
25A to 6000A
50A to 12000A
250A to 50000A
Window Sizes 106mm (4.17")
178mm (7.01")
271mm (10.67")
369mm (14.53")
Lengths of Coil 400mm (15.75")
600mm (23.62")
900mm (35.43")
1200mm (47.24")
Frequency Range 20Hz to 5kHz
Accuracy 0.5% at any point
Lead White-Positive, Brown-Negative, Bare-Shield; 24AWG
Operating Temperature -20 to 70°C
Material Orange Thermoplastic Rubber, Flame Retardant UL 94V-0 Rated
Click here for complete specifications on the Accuenergy RCT 16-1000
What's included with the Accuenergy RCT 16-1000
Ask a question about Accuenergy RCT16-1000 Flexible Rogowski Current Transformer, 5:1200A, 16"
Customer Reviews for the Accuenergy RCT 16-1000
Accuenergy RCT 16-1000 Offers
Features
  • UL recognized
12.5A to 3000A
25A to 6000A
50A to 12000A
250A to 50000A
Window Sizes 106mm (4.17")
178mm (7.01")
271mm (10.67")
369mm (14.53")
Lengths of Coil 400mm (15.75")
600mm (23.62")
900mm (35.43")
1200mm (47.24")
Frequency Range 20Hz to 5kHz
Accuracy 0.5% at any point